התקפות סייבר ב-2021 – העלייה האמיתית?

פריטים שפותחים את מהדורת החדשות, כתבות נרחבות על סכנות ונזקים, חברות רבות מבינות שזה רק עניין של זמן – העלייה במתקפות הסייבר ב-2021 בולטת הרבה יותר, והאם המספרים דרסטיים בהשוואה לשנה שעברה או לא, השיח סביבם בריא ונכון.

זה לא שבשנים קודמות לא היו מתקפות סייבר, ההיפך הוא הנכון, אלא שהתקיפות השנה פגעו בבטן הרכה של ארגונים רבים והותירו אותם חבוטים בנזק עצום. שירביט, מרכז קול, רשויות מקומיות רבות, הם רק חלק מהרשימה הזו.

האב סקיוריטי התקפות סייבר

דקלה ורד, מנהלת חטיבת הסייבר בחברת Experis, טיפלה במתקפות אלו לאורך כל השנה – בין אם בתגובה לאירועים, במתן הגנה מתמדת והדפת התקפות צפויות ובין אם בהדרכה וחיזוק מערכי האבטחה של ארגונים.

בראיון לוואלה חשפה דקלה את הזווית והמסקנות שלה בהתמודדות עם העלייה במתקפות הסייבר והסכנות שהביאה איתה התקופה שלאחר הקורונה.

"אנחנו אמנם רואים עלייה במספר ההתקפות בשנה האחרונה, אבל מה שהכי בולט הוא ההורסטיליזם וצורות ההתקפה השונות שפיתחו ההאקרים", הסבירה.

האם יש סוגים שונים של התקפות?

"כן. בשנה האחרונה מככבת מתקפת הבגידה, בה האקרים לוכדים את המידע ומבקשים עבורו סכום כסף, אבל לא תמיד המניעים למתקפות הללו הם כלכליים. חוץ מזה, יש עלייה במתקפות פישינג והתקפות ממוקדות. לפריצות".

כלומר, העובד שיושב בבית חשוף יותר להתקפות של ארגונים להגנה עצמית?

"כן בהחלט. העובד דווקא נחשב לחוליה החלשה בכל הנוגע לפרצות אבטחת מידע, כי בסופו של דבר זו יכולה להיות טעות אנוש בסיסית וקטנה מאוד, אבל מספיק דרכה להיכנס לארגון והשמיים הם לְהַגבִּיל."

אז איך אפשר למנוע את המצב הזה מלכתחילה?

האב סקיוריטי פתרונות

"לכל חברה יש את הפתרונות שלה, אבל בואו נסתכל על ארגונים קטנים. לכל חברה יש היום אתר אינטרנט, שדרכו אפשר לפרוץ ולשבש את כל הפעילות העסקית. עסק כזה, יכול לבצע בדיקת חדירה ולבדוק שהאתר שלו מוגן ו אין דרך לפרוץ לזה. "פרוץ בעזרת מומחים ותוודא שכשההאקר האמיתי ינסה לפרוץ, לא תהיה לו דרך. חברות גדולות יותר כבר זקוקות לשירותים מנוהלים ולמעקב 24/7 אחר פעילותן, כדי למנוע פריצות".

אז יש עוד התקפות, אבל האם יש גם דרכים למנוע אותן?

"נכון. פתרונות אבטחת מידע מתאימים לכל ארגון, קטן כגדול. אנו מתאימים את המענה לצרכים של כל ארגון וארגון".